AY'IN EVRELERİ

Ekvator Haritanın üretmiş olduğu Coğrafya Atlasının Ay'ın Evreleri sayfasını aşağıda inceleyebilirsiniz. Sayfada Ay Evreleri Hakkında Bilgi alabilir, Ayın Evreleri Sırasıyla inceleyebilirsiniz. 

Ay'ın 4 Evresi Vardır

Yeni Ay: Ay'ın Güneş hizasından ayrılmaya başladığı anda meydana gelir. Ay incecik bir görünüm alır ve çoğunluğu karanlık kalır. Güneş'in battığı andan kısa bir süre sonra batıda görülmeye başlar.

İlk Dördün: Yeni Ay'ı oluşundan ortalama 7 ile 8 gün sonra ortaya çıkan Ay evresidir. Bu evrede Ay'ın yarısı aydınlık yarısı karanlık evrededir.

Dolunay Evresi: Yeni Ay'dan yaklaşık 14 gün sonra oluşan evredir. Bu evrede Güneş ile Dünya aynı hizaya gelmiştir. Bu nedenle Ay parlak ve daire şeklinde görülür.

Son Dördün: Bu evre Ay'ın yeniden Yeni Ay evresine geldiği evredir. Ancak ilk dördün evresine göre Ay'ın parlak yüzü ters tarafta görülür.

AY'IN EVRELERİ İSİMLERİ

Ayın Evreleri ve İsimleri

 

 

 

Sitemizde bulunan tüm Atlas ve Haritaların Telif Hakları Ekvator Harita'ya aittir. Hiç bir şekilde, basılı, görsel yada internet üzerinde, kaynak göstererek dahi kullanılamaz.